Sandalyenizde Kusursuz Bir Oturuş Nasıl Olmalı

Sandalyenizde Kusursuz Bir Oturuş Nasıl Olmalı

Sandalyenizde Kusursuz Bir Oturuş Nasıl Olmalı

30/08/2017

Oldukça önemli olan oturuş şekli özellikle çalışanlar için daha da önemlidirBilgisayar başında çalışanlar çok dikkat etmelidirYanlış oturma şekli kişiye baş ağrısıboyun ağrısıel ve ayaklarda karıncalanmabaş ağrılarına neden olmaktadırİlerleyen zamanlarda ise omurgalarda oluşacak olan herhangi küçük bir sorun tüm vücudu bozabilir ayrıca duruş bozukluğu da meydana gelirEn rahat oturuş için ilk önce sandalyenin kişiye özel olarak ayarlanabilen olmak zorundadırYani oturma pozisyonu ayarlanabilen sandalye türü olmalıdır.

Sandalye seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

İş başında olan herkes için oturma şekli çok önemlidirFakat düzgün oturuş için ise sandalye seçimine dikkat etmek gerekirSandalyenin yüksekliği ile eğilimi ayarlanabilen olmalıdırHava alabilen kumaş türü olmalı ve kumaşının kaygan olmamasına dikkat edilmelidirKişinin beline ve sırtına destek olabilecek arka kısım olmalıdırAyrıca çalışma esnasında kollarında rahat duruşu için dirsekler için destek kolu olmalıdır. Yüksekliği ayarlanmalıdır. Sağa veya sola dönülmesi gerektiğinden sandalyede bu özelliğinde olması gerekir.

Kusursuz Oturuş Nasıl Olmalıdır?

Vücudun değişik şekil almaması için oturuş şekli çok önemlidirBu nedenle omurga dik ve sırt düz olarak oturulmalıYani vücudun ağırlığı kalçalara eşit olarak dağılmalıdır. Başka bir önemli şekil ise klavye de uzun süre çalışan kişiler için bileklerinin altına yumuşak herhangi bir şey koymak faydalıdırÇünkü bileklerin hep aynı yerde aynı şekil kalmasısinirsel hastalıklara davetiye çıkarırUzun süre dimdik ve rahat bir şekilde oturabilmek için ise ayakların altına ayaklık gibi bir şey konularak vücut için yararlı bir oturuş şekli olurAni hareketlerden oldukça sakınmalı çünkü belinizin uzun süre sabit kaldığı için aniden eğilmek veya kalkmak bel fıtığı olmasına sebep olmaktadır.

Oturmak Sağlığa Nasıl Zarar Vermektedir

Zamanın büyük bir bölümünü oturarak geçirmek doğru değildirÇalışan veya çalışmayan herkes için oturmak çok zararlıdırEğer uzun sure oturmak gerekiyorsa doğru bir şekilde oturma şekli seçilmeli ve dik olarak oturmalıdır. Çalışma esnasında boyun sağlığı için de öne doğru eğilmemelidirOmuzları kasmadan rahat ve serbest bırakmalıdırSandalyede bilinçsiz olarak oturmak kalp sağlığına sırt sorunlarına ve disk hasarı oluşmasına neden olmaktadır.  Doğru bir şekilde oturmanın aksine arka desteksiz olarak oturulursa omurgaya ciddi bir yük binmiş olurSon gelişen teknolojiler ile insanların masa başında zaman geçirmesi her geçen gün artmaktadırBunun için sandalyede kusursuz bir oturuş için   mutlaka dik oturmalıBoyun ve bel fıtığı bu nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Sadece boyuna ve bele zarar vermek ilerde büyük sağlık problemlerine   yol açarBu nedenle kesinlikle sandalye de oturuş şekline dikkat etmelidirKlasik bir sandalyede oturmak dikkat edilmiş olsa da hiçbir şeyi ifade etmez.


Yorum Ekle